11 клас
Тема. Валер’ян
Підмогильний. «Місто». Мотив підкорення людиною міста. Риси української
ментальності в образі інтелігента із села Степана Радченка, складність і неоднозначність його
характеру.
Мета:
проаналізувати
роман «Місто» Валер’яна Підмогильного з позицій екзистенціалізму;
учити учнів
розуміти вплив цивілізаційних процесів на людину;
визначити
риси української ментальності в характері головного героя;
характеризувати
маргінальний образ українського інтелігента;
розвивати
критичне мислення, уміння аналізувати світоглядну і психологічну еволюцію
характеру головного героя;
виховувати
почуття гуманності, людяності, уміння вибудовувати стосунки з людьми,
цілеспрямованість, уміння презентувати себе в суспільстві, порядність компетентність у ставленні до оточуючих людей.
Обладнання уроку: портрет Валер'яна Підмогильного, smart дошка, комп'ютер, музичні
записи, презентація, відеоінтерв'ю,
великий тлумачний словник сучасної української мови
Шість прикмет має людина: трьома
подібна вона на тварину, а трьома на янгола: як тварина — людина їсть і п'є: як
тварина — вона множиться і як тварина — викидає; як янгол — вона має розум, як
янгол — ходить просто і як янгол – священною мовою розмовляє
Талмуд Трактат Авот
Хід уроку
І. Стимулювання та психологічна
настанова. Мотивація навчальної діяльності.
1.1.
Вчитель:
1.2 Діти, у
нас сьогодні урок - дослідження, де маємо проаналізувати
твір, що прочитали; дослідити вплив цивілізаційних процесів на людину та визначити
риси української ментальності в характері головного героя.
(Кожному
учню роздається текст емоційної настанови)
Пам’ятка,що лежить
у вас на столі допоможе націлитись на плідну працю. Давайте її озвучимо (діти
зачитують по одному)
|
Я – учень.
Я особистість творча.
Я не боюсь висловлювати свої думки.
Помилившись, міркую далі.
Шукаю істину
|
·
Вч.На попередньому уроці ми познайомилися із біографією
В.Підмогильного, одним із найяскравіших прозаїків 20х років ХХ століття.
·
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Як називалася літературна організація, до якої належав В.Підмогильний?
(Ланка - МАРС)
2.
Продовжіть
речення .В.Підмогильний - письменник і..
( перекладач)
3.
Роман А.Франса, перекладений В.Підмогильним? («Таїс»)
4.
Село, де народився письменник? ( Чаплі)
5.
Який твір письменника можна вважати вершинним? (
«Місто»)
ІІІ.
Визначення мети і завдань уроку
1.
Оголошення теми уроку
Про загальні відомості В. Підмогильного ми говорили
на попередньому уроці. Сьогодні розглянемо другий тематичний блок творчості
письменника. А саме підкорення людиною міста за романом В.Підмогильного «Місто».
Риси української ментальності в образі інтелігента із села Степана Радченка, складність і
неоднозначність його характеру.
Епіграфом уроку є слова із Талмуду:
Шість прикмет має людина: трьома
подібна вона на тварину, а трьома на янгола: як тварина — людина їсть і п'є: як
тварина — вона множиться і як тварина — викидає; як янгол — вона має розум, як
янгол — ходить просто і як янгол — священною мовою розмовляє.
Талмуд Трактат Авот
(Запис у
зошит теми та епіграфу уроку)
2. Цілевизначення
3.
Визначте
цілі на сьогоднішній урок.
(Учні
визначають, що вони повинні знати (зміст роману «Місто», характеризувати
головних героїв твору…), і вміти (висловлювати власну оцінку прочитаного,
аналізувати роман...)
…а також визначимо риси української
ментальності в характері головного героя;
розвиватимемо критичне мислення…; аналізуватимемо світоглядну і
психологічну еволюцію характеру головного героя;
виховувватимемо
почуття людяності, гуманності, цілеспрямованості, уміння презентувати себе в
суспільстві, порядності ,компетентності у ставленні до оточуючих людей
ІV Вивчення
нового матеріалу
1.
Вступне слово вчителя.
(під
музичний супровід) ( Бетховен «Місячна соната»)
Любі мої
одинадцятикласники! Зараз ви стоїте на порозі великих змін у власному житті.
Адже незабаром випускний, вступ до вузу
і доросле самостійне життя. Я гадаю, що роман Підмогильного «Місто» допоможе розібратися і,
можливо, попередити складнощі дорослого життя.
Передбачаю, що твір залишив по собі доволі суперечливі враження й що ми
не дійдемо якоїсь спільної думки, але пам’ятайте, що
література – це школа життя, його віддзеркалення, тож вона промовляє до вас
вустами та вчинками персонажів.
ВЧ.2.Чи відчував відчай Степан Радченко, дивлячись із квартири
на 6-му поверсі на місто
Київ?
Вч.Саме тривога, дисгармонія приховувалися у сокровенних
надрах внутрішнього світу головного героя, а це ЕКЗИСТЕНЦІЯ
Проявом
екзистенції є свобода, яка визначається як відповідальність за результат свого
вибору
2.1Теорія літератури
(У презентації) Конспект
|
Екзистенціалізм — філософський напрям, який
сформувався у французькій філософії та літературі в першій половині XX ст. Його основоположником є датський
філософ Серена К'єркегор .(к.)
Визначальні риси екзистенціалізму:
5. абсурдність буття,відчай,страх
смерті;
5. особистість має протидіяти
державі,суспільству “ворожому” середовищу;
5. вища цінність у свободі
особистості;
6.
В українській літературі
екзистенціалізм проявився у творчості
В. Підмогильного, І. Багряного, В.
Барки, В. Шевчука, в поезії представників «нью-йоркської групи», в ліриці
В.Стуса.
Представники
екзистенціалізму називали кілька шляхів порятунку від абсурду:
СМЕРТЬ
(САМОГУБСТВО),
БУНТ
(БОРОТЬБА),
ТВОРЧІСТЬ(к.)
|
ВЧ. Отож, В. Підмогильний досліджує
людину, поєднуючи естетичні засади психологічного роману та філософію
екзистенціалізму.
- 3. Вч. Як ви розумієте, що таке психологізм?
Вч.: А зараз залишається
найпростіше та найскладніше водночас – усвідомити прояви української
ментальності в образі інтелігента із села Степана Радченка, складність і
неоднозначність його характеру.
4.
Вч.Які риси української ментальності в образі
Степана ви помітили, читаючи роман?
·
Вч. Головний
герой роману «Місто» Степан Радченко виходець із села, його справедливо можна
назвати герой - маргінал.?(Учень.Так)
4.Що таке
маргінал?(Учень -- провінціал)
ВЧ.
Герой-маргінал зазвичай — виходець з нижчого
класу, що перебуває «на межі» між двома
станами, який намагається завоювати вищі
сфери суспільства, піднятися по драбині
успіху .
В українській літературі типовим
маргінальним героєм є Степан Радченко з роману В. Підмогильного «Місто» — уже не селянин, але
ще не інтелігент, що хоче «підкорити» місто, стати відомим письменником.
ВЧ.Давайте переконаємось,чи дійсно це так , звернемось до
тлумачного словника української мови.
(Маргінал
1.Той, хто втратив колишні соціальні зв’язки і не пристосувався до нових умов
життя
( звичайно
про вихідців із села) Провінціал.
5.
А що таке урбаністика?
6.Аналіз роману
Продовжіть думку:
Роман В. Підмогильного «Місто»за
жанром…(урбаністичний ,бо Урбаністичний роман – це великий за обсягом
епічний твір,у якому порушується
урбаністична проблематика , зображується місто, життя його мешканців)
(запис у зошити)
7. Діти, вдома ви працювали над міні-проектом: досліджували оцінку критики, особливості сюжетної лінії роману
Виступи
дітей
·
Оцінка критики
Після
публікації роман викликав значний інтерес у громадськості. Його обговорювали на
читацьких конференціях, у пресі з'явилися рецензії літературознавців. Одні
критики захоплювалися твором, у якому відбилася філософія життєствердження
епохи, інші тлумачили роман у дусі соціологізму, називаючи книжку
«антирадянською», бо в ній не показано «змички робітників і селян», немає
уславлення колективізму, робітничого класу, а психологічний аналіз тогочасних
проблем, увага до людини, її внутрішнього світу вважалися дрібнобуржуазною
ідеологією, неприйнятною для соціалістичного суспільства. Деякі критики вважали
роман автобіографічним, головного героя ототожнювали з автором, проти чого
Валер'ян Підмогильний у пресі застерігав читачів.
Дослідники
творчості Валер'яна Підмогильного вважають, що прототипом Степана Радченка був
відомий поет і прозаїк, автор роману з екзистенціальними рисами «Недуга», друг
Підмогильного Євген Плужник.
Лише нині, з
відстані часу, можемо об’єктивно оцінити вагомий внесок письменника в
розвиток національної літератури, який полягав у намаганні пізнати
модерну українську людину.
У романі «Місто » В.Підмогильного дві
сюжетні лінії. Перша – становлення Степана Радченка як письменника, а друга –
його стосунки з жінками.
Але, основною
сюжетною лінією роману є еволюція головного героя, Степана Радченка, який
проходить путь від ворожості і ненависті до примирення з
Містом.
Внутрішні зміни головного героя відображаються через його ставлення до
урбаністичної культури.
Розповідь подана через історію душі – енергійного сільського юнака, який
приїздить до Києва, вступає до технічного вузу й сподівається повернутися з
новими знаннями у село.
·
ВЧ. 8.Які почуття на вашу думку переживає Степан до кожної із жінок?
Орієнтовні відповіді:(Степан не знає справжнього
почуття любові, кожну з жінок використовує для свого сходження на вершину слави, достатку.
Разом із тим він хапається за кожну
нову жінку, як за свій порятунок від самотності, душевної роздвоєності ).
Вчитель:
Ось,що з цього приводу говорить намСоломія Павличко : ( Цитата у презентаціїї)
«Жінки для
Степана Радченка — талісман його успіху, по суті його жертва… жінка є лише
об’єктом почуття й екзистенціального пошуку мужчини. Однак цей пошук абсурдний,
як абсурдне саме життя... Для чоловіків це пошук самоствердження, а не
кохання».
9. Бесіда:
1.Ким був у
селі Степан?
(підпасич-приймак,
повстанцем, секретарем сільбюро Спілки робземлісу)
2.Псевдонім Радченка? (Стефан)
3.Яку назву
мало перше оповідання Стефана? ( «Бритва»)
4. Яке прізвище критика, що високо оцінив
оповідання Радченка? (Вигорський)
5.Де він познайомився із Вигорським?
(На курсах української мови, попередній лектор – це
Вигорський)
6.Степан пише оповідання і надсилає їх у харківські і київські видання. Який перший солідний гонорар
отримав уже «Стефан»? (350 крб.)
ВЧ. Отже, матеріальний стан його покращився і Радченко має
запрошення писати ще. Він відчув щастя, бо – письменник.
7.Як ставилися
до нього в літературних колах? (Спочатку просто терпіли, згодом звикли, потім
симпатизували.
10.Завдання на
встановлення відповідності(на smart дошці)
(на екрані завдання на
встановлення відповідності)
|
Визначте, який епізод відповідає певному сюжетному
елементові роману «Місто» В.Підмогильного А-2; Б-4; В-1;Г-3
А.
Експозиція
1. Смерть Зоськи
Б. Зав’язка
2. Приїзд Степана до Києва, знайомство із містом.
В.
Кульмінація
3. Знайомство з Ритою
Г.
Розв’язка
4. Поселення С. Радченка у Гнідих.
|
11.Однією із спокус у Степана було бажання створити кар’єру, як говорив
Вигорський.
--- У нас є журналістське інтерв’ю із письменником, критиком Вигорським.(відео підгот.
учнями)(дод.№1)
12.Яку посаду в журналі займав наприкінці роману Радченко?
Зачитайте з тексту як це
сталося.
(ст..194)(р-та з підр.)
(« А тут
звільнилася посада секретаря в журналі. Кожна літературна група висувала
свого, пройшла ціла баталія. Як вихід – взяли Радченка – нейтральну особу,
котра подавала надію на себе впливати»
13. «Займи позицію».
·
Ми повинні дати відповідь на
складне, суперечливе питання, яке потребує оцінки персонажа.
·
Спробуйте оцінити поведінку Радченка зі своєї позиції .
Заповніть таблицю, у якій зазначте позитивні та негативні риси характеру Степана Радченка
з точки зору читачів. У нижньому рядку
обґрунтуйте свою позицію:
|
Позитвні риси
|
Негативні риси
|
|
Талановитість
Мрія принести на село«нове життя»
Наполегливість
Працелюбність
Здатність до самоаналізу
Діловитість
|
Черствість душі
Байдужість до людського горя
Брутальна поведінка з жінками
Кар’єризм
Заздрість
Прагнення слави, визнання
Аморальні вчинки, спроба виправдати їх
|
Одному з учнів пропоную
роботу, яка допоможе створити свого роду психологічний портрет Степана
Радченка. І ми побачимо, яким він постає у вашій уяві
|
Степан
Радченко
Дібрати
2-3 означення, що характеризують цю людину.
Дібрати
2-3 дієслова, що схарактеризували б дію чи стан цього персонажа.
Почуття,
яке викликає у вас (1-2 словами).
Асоціація.
(предмет, явище природи, тварина тощо)
|
Озвучення
результатів.
14.ВИСНОВОК
Вч. Який же образ Степана
Радченка?
Вчитель: Так, письменник зобразив людину, в якій постійно борються добро зі злом, які
інколи заради особистого утвердження здатні піти навіть на злочин, не
страждатиме він і від людських жертв, і разом — це неординарна особистість, що
стає письменником, особа не позбавлена
вміння скептично, а то й іронічно, сприймати себе та навколишній світ.(презент)
15.Метод «Прес»
·
Тепер у вас
сформувалися особисті думки щодо головного героя роману. Користуючись
схемою, яку ви бачите, сформулюйте відповідь:
|
Теза я
вважаю, що Степан Радченко – завоював…;
я вважаю, що Місто – примусило...;
я
ще не сформулював собі чіткої думки про те,чи завоював Степан Місто…;
Докази тому
що …; оскільки…; бо…; доказом може бути…; доказом є ….
Висновок отже,
секрет успіху …;
як висновок можна сказати: досягає успіху той, хто…;
таким чином, можна стверджувати, що….
|
|
|
Чи завоював
Степан Радченко МІСТО?
V.
Підсумок уроку:
Вчитель:
У своєму
психологічно – філософському ключі роман «Місто» порушує проблему
перспективи української нації, узагальнивши її в епіграфі з Талмуду до нього
:
«Шість прикмет має людина: трьома
подібна вона на тварину, а трьома на янгола…» І тільки споконвічна боротьба
людини за чистоту своєї душі робить її подібною до янгола. Цю істину відкриває
нам В. Підмогильний своїм завжди актуальним романом
Вч. Я хотіла б почути відповідь на
питання:
Чи доцільно було впроваджувати в
програму літератури 11 класу роман В.Підмогильного «Місто» ?
Оцінювання роботи на уроці учнів.
Слово вчителя.
Дякую за роботу, за відвертість, я бачу, що ви готові
працювати над собою, переглядати, адекватно оцінювати власні погляди на життя,
принципи, цілі, а також людей, що вас оточують. Я бажаю вам не схибити,
не згубитися у великому житті, не занехаяти душу у вирі проблем, спокус і
випробувань, що посилатиме вам велике доросле життя.
VIІІ
Домашнє завдання
Написати
твір на одну з тем:
«Степан
Радченко – цинічний егоїст чи взірець сильної цілеспрямованої
особистості»,
«Яким треба
бути, щоб досягти успіху в житті?».
Немає коментарів:
Дописати коментар